2000 UEFA Kupası

0
3

Hem dünya hem de ülkemiz adına futbolun ne kadar kıymetli bir spor dalı olduğunu belirtmeye beis bulunmuyor. Nitekim bu kadar çok sayıda insanın takip etmiş olduğu bu branş içerisinde farklı hikayelerin ortaya çıktığına da zaman zaman tanıklık edebiliyoruz. Şüphesiz ki ülkemiz takımlarının da elde etmiş olduğu uluslararası başarılar bu yönden oldukça önem arz eden verilere ev sahipliği yapıyor. Bu başarılı bir şekilde taçlandırılmış olan turnuvalardan bir tanesi de tahmin edileceği üzere 2000 UEFA kupası.

Nitekim ülkemiz adına gurur ve coşku dolu anların yaşandığı kupanın dikkat çeken verilerine de bu anlamda kısaca göz atma gereksinimi duyduk. Hem anıları tazelemek hem de o zamanlara duyduğumuz özlemi betimlemenin pek çokları adına da duygusal olabileceğini düşünüyoruz.

2000 UEFA Kupası Gol Kralı

Tabii ki turnuvalar ve özellikle takım sporlarının yaşandığı organizasyonlarda öne çıkan isimler çok fazla ilgi odağı olmaz. Ancak belirli anların yaşanması, futbolcuların da bu katkıyı doğru anekdotlar eşliğinde bizlere sunmasını da önemsemek gerekiyor. Çünkü takımların başarılı olabilmesi adına zaman zaman sporcuların da farklı istatistikler ile ön plana çıkması beklenmektedir.

2000 UEFA kupası gol kralı da tam olarak bu örneklendirmeye dahil olan bir veri olarak gözler önünde yer alıyor. Juventus forması ile atmış olduğu tam 10 gol sayesinde bu turnuvada en çok gol atan oyuncu unvanı Darko Kovacevic’in oldu. Bu kadar yüksek gol oranı yakalanması da elbette oyuncunun hala hafızalarda yer edinmesine olanak tanıyor.

2000 UEFA Kupa Finali

Buraya kadar olan kısım aslında tüm futbol severlerin yakından tanıklık ettiği anlardı. Amma velakin bu organizasyonun bizler açısından önemi de bir hayli büyük. Galatasaray katılmış olduğu bu turnuvada finale yükselme başarısını göstermişti. 2000 UEFA kupa finali mücadelesinde de Arsenal ile karşılaşan sarı kırmızılılar normal süresi ve uzatmaları 0-0 biten maçın sonunda penaltılar ile kupaya uzanmasını da bildi.

Ülkemiz adına tarihi günlerden biri olan 17 Mayıs 2000 senesi de hala güzel anılar ile yad ediliyor. 38.919 kişinin izlediği maça Kopenhag şehrinde bulunan Parken Stadyumu ev sahipliği yapmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin