Amerikan Futbolu Kuralları

Her spor dalında olduğu gibi Amerikan Futbolu için de bazı kurallardan söz edilebilir. Amerikan Futbolu kuralları ilk bakışta oldukça anlaşılırdır. Buna göre spor dalındaki kurallar bütününe aşağıdan ulaşılabilir:

  • Amerikan Futbolu’nda amaç rakipten daha fazla sayı atarak maçı kazanmaktır.
  • ve 3. çeyrekten sonra ikişer dakikalık, 2. çeyrekten sonra da 12 dakika ara olur. Yani toplamda 3 ara verilir. Devre arasındaki molanın ardından yeniden başlama vuruşu yapılmaktadır.
  • Topa sahip olan ekip hücum takımını sahada bulundururken, karşı taraf da savunma takımını oyunda tutmak durumundadır. Topun oyunda olmadığı tüm durumlarda maç süresi durdurulmaktadır.
  • Maçın başlama vuruşu, kick-off ismi verilen 30 yardalık bölümde gerçekleşir.
  • Bir takımın her yardada 4 hakkı bulunur. Bu haklar ile topun rakip sahaya taşınması gerekir. Topun taşınamadığı durumlarda oyun rakibe geçer.

Amerikan Futbolu Tarihçesi

Amerikan Futbolu tarihçesi için sporun adından da anlaşılabileceği gibi bakılacak ülke Amerika Birleşik Devletleri olacaktır. Bu spor esasen ragbi ve Avrupa futbolundan hareketle icat edilmiş bir spor dalı olarak bilinmektedir. Amerikan futbolu kategorisinde değerlendirilen ilk maç, 1869’da oynanmıştır.

Bu maçta Rutgers ve Princeton isimi iki kolej takımı karşı karşıya gelmiştir. İlk maçtaki kurallar hem ragbi hem de Avrupa futbolundan esintiler taşımaktadır. İlk maçtan 11 sene sonra, yani 1880’de Walter Camp öncülüğünde bu oyuna snap, hak sistemi vb. yeni kurallar eklenmiştir.

Amerikan Futbolunun Önde Gelen Takımları

Uzun yıllardır oynanan Amerikan futbolunda imza attıkları başarılar sebebiyle göze çarpan bazı kulüpler vardır. Amerikan Futbolunun önde gelen takımları kapsamında ilk olarak Pittsburg Steelers’ten söz edilebilir. Pittsburg, 6 Super Bowl şampiyonluğu ile en başarılı takımlardan biridir. Pittsburgh, 10’dan fazla konferans şampiyonasına da ev sahipliği yapmıştır. Bir başka başarılı kulüp Denver Broncos’tur.

Denver’ın 3 Super Bowl şampiyonluğu bulunuyor. Bunun yanı sıra Colorado merkezli Broncos, 5 kez Super Bowl finali kaybetmiştir. Miami Dolphins ise 2 Super Bowl şampiyonluğu bulunan bir Amerikan futbol takımıdır. Miami merkezli Dolphins ekibi, NFL’de AFC’nin Doğu Bölümü’nin üyesi olarak mücadel etmektedir.

Yorum yapın